Svetlo z východu

Dňa 20. marca 2017 bola podpísaná zmluva posledného z troch vlajkových projektov realizovaných v rámci programu Interreg Poľsko – Slovensko. „Svetlo z východu“ je projekt, ktorého vedúcim partnerom je Prešovský kraj, podporovaný 12 partermi z Poľska a Slovenska.

Dúfam, že nový chodník budú využívať obyvatelia pohraničia a početní turisti, čo bude mať vplyv na hospodárske oživenie regiónu. Teším sa, že sa na projekte zúčastňuje tak veľa partnerov dúfam, že ich spolupráca bude trvať aj po skončení projektu“ – uviedol štátny tajomník Ministerstva rozvoja Adam Hamryszczak.

Cieľom projektu je vytvorenie a propagácia pútnickej cesty vedúcej po poľských a slovenských sakrálnych objektoch – miestach mariánskeho kultu. Projektu sa inšpiroval stredovekou pútnickou cestou Camino de Santiago, ktorá vedie do Katedrály apoštola sv. Jakuba staršieho v Santiago de Compostela. Priebeh cesty umožní predstaviť historické, prírodné a kultúrne bohatstvo a upriami pozornosť na náboženskú identitu poľsko-slovenského pohraničia.

obrazek

Aktivity projektu sa týkajú viacerých oblastí, zahŕňajú doplnenie infraštruktúry cestovného ruchu pohraničia, vytvorenie jednotnej identifikácie objektov a dynamickú kampaň propagujúcu nový produkt cestovného ruchu. Okrem rekonštrukcie a rozšírenia miest náboženského kultu vzniknú miesta na oddych a potrebné sanitárne zázemie. Na trase cesty sa nachádzajú miesta, ako: Pacławská kalvária (Kalwaria Pacławska), v ktorej sa nachádza pamiatkový kláštorný komplex z 18. st., Stara Wieś s bazilikou s obrazom predstavujúcim scénu Spánok a nanebovzatie Panny Márie. Na slovenskej strane je medzi miestami, ktoré sa nachádzajú na ceste, Mariánska hora v Levoči, jedno z najstarších miest kultu v regióne, na ktoré verní putujú od 13. storočia. Okrem toho trasa prechádza obcami: Gaboltov, Litmanová, Ľutina, Krosno a Dębowiec. Bude tiež spojená s existujúcimi turistickými a pútnickými chodníkmi. Hodnota finančného príspevku zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR) predstavuje 3,3 mil. eur.

obrazek obrazek

Predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík, ktorý podpísal zmluvu v mene slovenského vedúceho partnera, uviedol:

Vďaka projektu prilákame na naše pútnické miesta ďalších návštevníkov a rozvinieme pútnickú turistiku, v ktorej vidíme veľký potenciál a možnosti rozvoja cestovného ruchu pre celý Prešovský samosprávny kraj.

obrazek

Zvyšné dve zmluvy na vlajkové projekty boli podpísané na prelome februára a marca 2017.

Projekt „Ozdravovne poľsko-slovenského pohraničia ako oblasť realizácie zdravotného cestovného ruchu známa v európskom meradle 1. etapa Vybudovanie cyklistického okruhu spájajúceho kúpeľné obce Doliny Popradu“ plánuje vybudovanie cyklistického okruhu s dĺžkou viac ako 230 kilometrov, pričom hodnota finančného príspevku bude predstavovať približne 4,3 mil. eur. Štátny tajomník Adam Hamryszczak zmluvu slávnostne podpísal 15. februára v Dvore starostov v Muszyne. O tejto udalosti sme podrobnejšie písali v najnovšom vydaní Cezhraničného kuriéra.

Projekt „Historicko-kultúrno-prírodná cesta okolo Tatier 2. etapa, ktorý realizuje Euroregión Tatry spolu so skúsenými partnermi z Poľska a Slovenska predpokladá výstavbu viac ako 60 kilometrov chodníkov v priebehu sotva dvoch rokov. Celková hodnota finančného príspevku bude predstavovať asi 4,8 mil. eur. Informácie o podpísanej zmluve boli predstavené vo forme informačnej grafiky na našej fanpage začiatkom marca tohto roka. Môžete sa tiež zoznámiť s mapou plánovaného cyklistického chodníka, ktorá je dostupná tu.

obrazek