Zhrnutie kampane

„Pohraničie inšpiruje“ je nedávno ukončená propagačná kampaň, v ktorej k spolupráci prizvaní poľskí a slovenskí influenceri navštívili celý rad miest a atrakcií poľsko-slovenského pohraničia. Taktiež sa zoznámili s obyvateľmi regiónu. O dojmy z cesty sa podelili na sociálnych sieťach a na webinári rekapitulujúcom kampaň, ktorý prebehol 27. októbra 2021.

 

Hosťami webinára boli influenceri Monika a Paweł, ktorí boli do kampane zapojení a majú na Instagrame profil @zyciepopracy, a Martina Magulová, ktorá používa profil @CestujemeBezCestovky.

Monika a Paweł svoju cestu začali na „Chodníku tradičného remesla Malopoľska”. Navštívili hrad Lipowiec pri Krakove a Nadwiślańský etnografický park vo Wygiełzowe. Tam sa počas festivalu „Etnomania” zoznámili s miestnymi remeselníkmi. Pán Piotr Michnik je Lemek z Nowicy – venuje sa výrobe tradičných drevených lyžíc. Pani Helena Kufta z Piątkowej v obci Chełmieci pri Nowom Sączi sa venuje maľbe na sklo – zvečňuje obrazy svätcov a krajiny. Pani Stanisława Majda žije vo Świniarsku v rovnakej obci. Venuje sa výrobe papierových kvetín a rada sa o svoje zručnosti a vedomosti podelí na workshopoch, ktoré sama vedie. Pán Jacek Włodarczyk z Olkusza je kováč, ktorý kuje nielen ploty a brány, ale tiež krásne, filigránové brošne, šperky a obrazy. V etnografickom parku Moniku a Pawła okúzlila senzorická záhrada a rekonštruovaná hasičská zbrojnica. Rovnako ako veľké množstvo ďalších nimi navštívených objektov aj tieto boli podporené z programu Interreg Poľsko-Slovensko.

Monika a Paweł navštívili tiež Chlebovú chatu v Brennej, ktorá sa nachádza na „Trase valašskej kultúry“ a na chodníku „Za vôňou dreva“. Oba chodníky vznikli v rámci projektov financovaných z programu Interreg Poľsko-Slovensko. Pod dohľadom sprievodcu sa v Chlebovej chate učili, ako piecť chlieb a vyrábať maslo, a tiež sa napili aj srvátky.

obrazek

Chlebová chata – Górki Małe, Poľsko

obrazek

Kostol Najsvätejšej Trojice v Kežmarku, Slovensko

Ďalším bodom bol Kežmarok, kde mohli obdivovať malebné výhľady na Tatry. Nachádza sa tam výnimočný kostol Najsvätejšej Trojice, jeho interiér pripomína obrátenú loď. Legenda vraví, že za to môžu švédski námorníci, ktorí pomáhali pri stavbe kostola.

Následne Monika a Paweł navštívili Spišský hrad a Spišské Podhradie, kde sa dochovalo okolo osemdesiat renesančných domov. V rámci projektov Interreg tu bola zrekonštruovaná Biskupská záhrada a kaplnky sv. Františka Xaverského a Rozálie nachádzajúce sa v tzv. Spišskom Jeruzaleme.

obrazek

Spišský hrad – Slovensko

 

obrazek

Spišský hrad – Slovensko

Blogeri zdôrazňujú, že dostávali množstvo správ od svojich divákov a čitateľov, ktorí im ďakovali za predvedenie zaujímavých miest, ktoré stále nemajú dostatočnú reklamu. Propagačné akcie zapájajúce influencerov ukazujú nové smery zaujímavého trávenia voľného času. Martina Magulová na Podkarpatsku navštívila „Svätomariánsku púť“ inšpirovanú stredovekým pútnickým chodníkom „Camino de Santiago”. Okrem iného, navštívila také zaujímavosti sakrálnej architektúry, ako je pútnický kostol Najsvätejšej Panny Márie v Pasierbci, baziliku minor Sedembolestnej Panny Márie v Limanowej a pútnický kostol Panny Márie Lasaletskej v Dębowci. Navigáciu medzi jednotlivými objektmi jej uľahčovala mapa zo stránok https://www.szlak.maryjny.pl/. Cesta po „Svätomariánskej púti“ jej umožnila nájsť vnútorný mier.

Martina tiež navštívila poľského remeselníka pána Mariána Łoboza z Jeleśni, ktorý už generácie kultivuje tradíciu ručne vyrábaných drevených hračiek. Dielňa pána Łoboza sa nachádza na chodníku „Za vôňou dreva“. Ďalšou zastávkou na jej ceste bol archeologický skanzen Karpatská Trója v Trzcinici. Navštívila moderný pavilón s expozíciou, ktorá prezentuje históriu Trzcinice, a archeologický park, kde bola rekonštruovaná dávne osady.

obrazek

Martina Magulová a Marian Łoboz – Jeleśnia, Poľsko

Skanzen sa nachádza na trase „Transkarpatského archeologicko-kultúrneho chodníka“ medzi Slovenskom a Poľskom a zahŕňa veľké množstvo archeologických a kultúrnych stanovíšť. Karpatská Trója získala finančnú podporu v rámci programu Interreg Poľsko-Slovensko pre tri projekty.

obrazek

Archeoskanzen „Karpatská Trója” – Trzcinica, Poľsko

Nepochybnou prednosťou projektov Interreg je skutočnosť, že sa pomocou aktivít venovaných zachovaniu a rozvoju remesiel a dedičstva v poľsko-slovenskom pohraničí podarilo zaistiť a komplexne informovať o zaujímavých miestach, ľuďoch a tradíciách, ktoré stojí za to objaviť.

Kampaň trvala 2 týždne. Influenceri navštívili celkom desať miest, aby predstavili atrakcie ôsmich projektov realizovaných s podporou programu. Celkom zverejnili 189 rozmanitých príspevkov (posty a stories).

Správy z cesty sú dostupné na sociálnych sieťach: blogu https://martinamagulova.sk/ a na Instagrame @cestujemebezcestovky https://www.instagram.com/cestujemebezcestovky/ @zyciepopracy https://www.instagram.com/zyciepopracy/.